Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.3.2021.4.AN

Czy w związku ze zbyciem środka trwałego, niezamortyzowana wartość środka trwałego będzie kosztem uzyskania przychodu w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 stycznia 2021 r. (data wpływu 7 stycznia 2021 r.), uzupełnionym 25 marca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku ze zbyciem środka trwałego, niezamortyzowana wartość środka trwałego będzie kosztem uzyskania przychodu w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2021 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku ze zbyciem środka trwałego niezamortyzowana wartość środka trwałego będzie kosztem uzyskania przychodu w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego pismem z 22 marca 2021 r., znak: 0112-KDIL1-1.4012.6.2021.2.EB, 0111-KDIB1-3.4010.3.2021.3.AN, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 25 marca 2021 r..

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zdarzenie A: 10 czerwca 2009 r. została zawarta umowa pomiędzy Gminą Miasta a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”), w której właścicielem w 100% jest Gmina Miasta zabezpieczająca realizację Projektu (…) której beneficjentem było przedsiębiorstwo (PWIK E). W ramach tej umowy beneficjent miał wybudować kanalizację deszczową na trzech osiedlach miasta, sfinansowaną ze środków Gminy Miasta, beneficjenta i środków dotacyjnych pozyskanych z NFOŚ w .... Gmina Miasta swój udział finansowy na inwestycję przekazała do spółki w formie aportu pieniężnego. Spółka zrealizowała te zadania w latach 2009-2012. Wytworzony majątek został przyjęty przez spółkę do ewidencji środków trwałych, podlegał amortyzacji w Spółce. Z gminą Miasta Spółka zawarła dnia 11 października 2011 r. umowę na bieżącą eksploatację i konserwację wybudowanej kanalizacji deszczowej. Spółka obciążała Gminę Miasta ustaloną między stronami wartością usługi wystawiając co miesiąc faktury VAT z naliczeniem podatku VAT włącznie do momentu zakończenia okresu trwałości projektu i przekazania majątku Miastu. Trwałość projektu zakończyła się w miesiącu VII 2020 r., a przekazanie majątku nie zostało jeszcze do dnia złożenia wniosku zrealizowane. Nadmienia się, że podatek VAT od nakładów inwestycyjnych na kanalizację deszczową był na bieżąco odliczany od podatku należnego, gdyż wytworzony majątek miał służyć do działalności opodatkowanej. W miesiącu w listopadzie Miasto przejawiło chęć przejęcia tego majątku na swój stan. W wyniku porozumienia między stronami ustalono, że majątek zostanie przekazany na rzecz Gminy Miasta nieodpłatnie w formie darowizny. Nadmienia się, że spółka była pierwszym użytkownikiem w ramach pierwszego zasiedlenia. Przyjęcie do użytkowania nowo wybudowanego majątku nastąpiło w następujących terminach: 1) Zadanie A - 30 XI 2010 r., 2) Zadanie B - 30 XII 2011 r., 3) Zadanie C - 31 XII 2012 r. Z datą przekazania tych środków trwałych Spółka nie będzie prowadziła po przekazaniu działalności w zakresie obsługi kanalizacji deszczowej, choć taka działalność wynika z umowy spółki i jest zgłoszona do KRS i do GUS. W wyniku przekazania środków trwałych zostanie niezamortyzowana dość duża wartość środków trwałych która dla spółki stanowić będzie pozostałe koszty operacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00