Orzeczenie
Wyroki NSA z dnia 13 stycznia 2022 r., sygn. III FSK 235/21
Z językowego i systemowego brzmienia treści art. 5 ust. 2 i art. 3 u.p.n.i.f. wynika, że ustawodawca oparł koncepcję ustalania podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych wyłącznie o wartość aktywów podatnika (bez odniesienia do wartości jego pasywów) wynikającą z zestawienia obrotów i sald ustalanego na koniec każdego miesiąca.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia WSA (del.) Adam Nita, Protokolant Karolina Niemiec, , po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. S.A. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 czerwca 2018 r. sygn. akt I SA/Gd 437/18 w sprawie ze skargi S. S.A. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od niektórych instytucji finansowych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. S.A. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 5 czerwca 2018 r., I SA/Gd 437/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę S. S.A. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 lutego 2018 r. w przedmiocie podatku od niektórych instytucji finansowych.
W skardze kasacyjnej skarżąca zarzuciła:
1) naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 14c § 1 i 2 o.p. w zw. z art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) w zw. z art. 146 § 1 p.p.s.a., poprzez błędne przyjęcie przez sąd, że zaskarżona interpretacja indywidualna zawiera wszystkie niezbędne elementy wymienione w art. 14c § 1 i 2 o.p., przejawiające się w szczególności poprzez: