Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.84.2022.1.MK

Opodatkowanie wyrobów węglowych przemieszczanych poza terytorium UE

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny prawnej skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym, w zakresie opodatkowania wyrobów węglowych, jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący opodatkowania wyrobów węglowych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

[…] prowadzi działalność handlową w zakresie obrotu wyrobami węglowymi o kodach: CN 2701, CN 2702, CN 2704. Spółka dokonuje sprzedaży zarówno na terytorium Polski, jak i zagranicą. Na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności Spółka zarejestrowała się jako pośredniczący podmiot węglowy we właściwym urzędzie celnym.

Spółka planuje dokonanie eksportu pośredniego towaru polskiego pochodzenia, nabytego w Polsce, za pośrednictwem swojego zagranicznego (spoza UE) kontrahenta na warunkach DAP granica Polski. Odbiorcą końcowym towaru jest podmiot spoza UE. Spółka zorganizuje na własny koszt transport towaru na granicę Polski, tj. do miejsca dostawy, a kontrahent zagraniczny dokona odprawę celną eksportową towaru oraz dokona wywozu towaru poza terytorium UE. Zagraniczny pośrednik Spółki nie ma siedziby ani żadnego oddziału na terytorium Polski, przez co nie może być zarejestrowany jako pośredniczący podmiot węglowy.

Zdaniem Wnioskodawcy planowana przez niego transakcja jest eksportem pośrednim wyrobu węglowego do kraju trzeciego (poza UE) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku VAT, a nadto jest zwolniona z podatku akcyzowego, albowiem brak jest podstaw do zastosowania wobec niej art. 9a ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Pytanie

Czy Wnioskodawca dokonując sprzedaży koksu na wyżej opisanych warunkach, tj. DAP granica Polski na rzecz swojego zagranicznego kontrahenta w celu wywozu tego towaru do kraju trzeciego (poza UE) powinna opodatkować ją podatkiem akcyzowym?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00