Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.404.2022.1.PZ
Dotyczy opodatkowania wypłaty zysku z działalności przed jej przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z dnia 30 marca (data wpływu 6 kwietnia) o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
M. B. (dalej: Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…). Od dochodów z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawca oblicza i wpłaca w trakcie roku podatkowego do właściwego urzędu skarbowego miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a po zakończeniu roku podatkowego składa zeznanie roczne i wpłaca ewentualną różnicę między należnym podatkiem, a sumą uiszczonych w danym roku podatkowym zaliczek.
Wnioskodawca w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi księgi rachunkowe na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tzw. pełna księgowość). W bilansie po stronie pasywów jako kapitał własny w pozycji „Kapitał (fundusz) podstawowy” wykazywane są niewypłacone zyski z lat ubiegłych, zyski roku bieżącego ujmowane są natomiast jako „Zysk (strata) netto” (dalej: zyski z działalności).
Wnioskodawca planuje przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: w trybie art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: KSH). Wysokość kapitału własnego w spółce przekształconej będzie niższa niż wysokość kapitału podstawowego w jednoosobowej działalności gospodarczej. Przed przekształceniem Wnioskodawca planuje wycofać część zysków z działalności, podejmując decyzję o zwrocie środków pieniężnych. Część środków może zostać wypłacona w formie pieniężnej jeszcze przed przekształceniem, natomiast wypłata pozostałych środków zostanie dokonana w przyszłości przez spółkę przekształconą. Podejmując decyzję o zwrocie środków pieniężnych (wycofaniu części aktywów), dokonane zostanie odpowiednie przeksięgowanie w bilansie prowadzonego przedsiębiorstwa, które następnie zostanie powtórzone w bilansie otwarcia spółki przekształconej. Część środków wykazywanych dotychczas w ramach kapitału własnego (podstawowego) przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zostanie przeksięgowana na zobowiązania długoterminowe - zobowiązania wobec dotychczasowego właściciela, odpowiednio wspólnika spółki przekształconej po dniu wpisu przekształcenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right