Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.137.2022.1.MF

dotyczy ustalenia, czy od momentu przedłużenia czasu trwania Prawa ochronnego Wnioskodawca powinien kontynuować dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Prawa ochronnego do końca przyjętego okresu amortyzacji.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia m.in., czy od momentu przedłużenia czasu trwania Prawa ochronnego Wnioskodawca powinien kontynuować dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Prawa ochronnego do końca przyjętego okresu amortyzacji.

Opis stanu faktycznego

Spółka (dalej: „Wnioskodawca”) jest spółką komandytową z siedzibą w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od 1 stycznia 2021 r.

W przeszłości Wnioskodawca wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawo ochronne na znak towarowy (dalej: „Prawo ochronne”). Prawo ochronne zostało zakwalifikowane jako wartość niematerialna i prawna i Spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Prawa ochronnego i zaliczała je do kosztów uzyskania przychodu.

W 2021 r., przed upływem przyjętego okresu amortyzacji Prawa ochronnego, czas trwania Prawa ochronnego został przedłużony na zasadach określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej. Wnioskodawca uiścił opłatę za dalszy okres ochrony. W związku z tym do momentu przedłużenia czasu trwania Prawa ochronnego jego wartość początkowa nie została w całości (poprzez odpisy amortyzacyjne) zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Spółka nie zaliczyła jednak niezamortyzowanej części wartości początkowej Prawa ochronnego do kosztów uzyskania przychodu w momencie przedłużenia czasu trwania Prawa ochronnego i kontynuowała dokonywanie odpisów amortyzacyjnych z zamiarem dokonywania ich do końca przyjętego okresu amortyzacji. Przyjęty okres amortyzacji Prawa ochronnego zakończy się w trakcie okresu, o jaki przedłużono Prawo ochronne. Wnioskodawca nie zamierza również zrzec się Prawa ochronnego przed Urzędem Patentowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00