Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.161.2022.2.AMN

Zastosowanie kosztów uzyskania przychodu w wysokości rzeczywiście poniesionych wydatków oraz ich dokumentowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego  w części odnoszącej się do możliwości zastosowania kosztów uzyskania przychodu w wysokości rzeczywiście poniesionych wydatków oraz ich dokumentowania – jest prawidłowe, natomiast w pozostałej części – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozliczenia kosztów uzyskania przychodów biegłego sądowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 maja 2022 r. (wpływ 15 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pracuje Pan na etacie dodatkowo jest Pan biegłym sądowym, rozlicza się Pan z podatku na formularzu PIT-37, nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.

Dochody biegłego sądowego rozlicza pan korzystając ze zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu w wysokości 20% przychodu (art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PDOF).

Jest Pan biegłym z zakresu informatyki, koszty sprzętu i oprogramowania jaki zakupuje Pan do wykonywania czynności biegłego są wysokie i przekraczają ten ryczałt. Wykonuje Pan opinie dla sądów, policji, prokuratury, organów administracji rządowej, urzędów celno-skarbowych, itp. Sprzęt i oprogramowanie niezbędne do wykonywania pracy biegłego kupuje Pan co jakiś czas.

Opis stanu faktycznego wynika z uzupełnienia wniosku.

Pana pytania

Jak Wnioskodawca ma rozliczyć koszty (wyższe niż zryczałtowane, tzw. rzeczywiste) związane z wykonywaniem obowiązków biegłego sądowego, np. koszt zakupu zestawu komputerowego, oprogramowania? W których pozycjach formularza PIT-37? Jak udokumentować? Rachunki imienne? Paragony? Czy Wnioskodawca ma prawo odliczać koszty uzyskania przychodu jako biegły w postaci rzeczywiście poniesionych wydatków na oprogramowanie i sprzęt komputerowy? Czy wystarczy je udokumentować w postaci rachunków imiennych? Jeżeli dochód uzyskany z pracy jako biegły jest niższy od kosztów uzyskania tego dochodu poniesionych na oprogramowanie to czy Wnioskodawca może mimo to odliczyć te koszty? Czy ma tu znaczenie, że Wnioskodawca osiąga również dochód z pracy na etacie?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00