Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.101.2022.1.MBD
W zakresie ustalenia, czy w przypadku zaistnienia przesłanek do kalkulacji podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym, tj. w przypadku poniesienia straty ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnięcia udziału dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1%, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty ulgi B+R z roku bieżącego oraz ewentualnie kwot nieodliczonej ulgi B+R z poprzednich lat podatkowych, łącznie do kwoty nieprzekraczającej podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w przypadku zaistnienia przesłanek do kalkulacji podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym, tj. w przypadku poniesienia straty ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnięcia udziału dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1%, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty ulgi B+R z roku bieżącego oraz ewentualnie kwot nieodliczonej ulgi B+R z poprzednich lat podatkowych, łącznie do kwoty nieprzekraczającej podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X (dalej: „Spółka”, „Podatnik”) należy do międzynarodowej grupy kapitałowej (wcześniej znana jako Y; dalej: „Grupa”, „Grupa Y”) działającej w sektorze finansowym. W Polsce Spółka prowadzi oddział pełniący rolę centrum usług wspólnych dla Grupy, tj. X S.A. Oddział w Polsce (dalej: „Oddział”). W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2022 r. przepisów o tzw. minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych (art. 24ca updop, dalej: „podatek minimalny”), Spółka przewiduje, że w roku 2022 lub w kolejnych latach podatkowych mogą w jej przypadku zaistnieć przesłanki do zastosowania tych przepisów, tj. Spółka może ponieść stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnąć udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1%. Jednocześnie, Spółka ponosi w roku 2022 (i prawdopodobnie w następnych latach podatkowych) koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d updop, a tym samym ma podstawy do korzystania z tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową (dalej: „ulga B+R”). Spółka nie ma statusu centrum badawczo-rozwojowego. Dodatkowo nie jest wykluczone, że w momencie rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) za rok 2022 Spółka będzie miała nieodliczone kwoty ulgi B+R z wcześniejszych lat podatkowych (2019, 2020 i 2021), zgodnie z art. 18d ust. 8 updop. W momencie złożenia niniejszego wniosku nie są Spółce znane ani kwota ewentualnej podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym, ani kwota ulgi B+R z roku 2022, ani łączna kwota nieodliczonej ulgi B+R z wcześniejszych lat podatkowych, niemniej jednak możliwa jest zarówno sytuacja, w której kwota ulgi B+R za rok 2022 wraz z kwotami nieodliczonej ulgi B+R z poprzednich lat podatkowych będzie wyższa od kwoty ewentualnej podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym, jak i sytuacja odwrotna.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right