Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.80.2022.1.MR
Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w sytuacji gdy nie nastąpiło przemieszczenie towarów na terytorium kraju.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w sytuacji gdy nie nastąpiło przemieszczenie towarów na terytorium kraju.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) Spółka akcyjna (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz jest podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE), wykonującym działalność produkcyjną. Spółka należy do grupy kapitałowej A (dalej: „Grupa”), działającej w dziedzinach (…).
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonał wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, tj. zakupił specjalistyczne oprzyrządowanie wykorzystywane do produkcji (…). Oprzyrządowanie zostało zakupione od Dostawcy na terytorium Włoch, tj. włoskiej spółki. Dostawca wykorzystuje to oprzyrządowanie do wykonania na rzecz Wnioskodawcy (…). Po wykonaniu (…) oprzyrządowanie zostanie wysłane do Polski do Wnioskodawcy.
Dostawca będący podatnikiem podatku od wartości dodanej podał na potrzeby przedmiotowej transakcji numer VAT-UE kraju swojej siedziby we Włoszech, wystawił fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów – bez podatku VAT. Wnioskodawca za towar zapłacił, od dnia wystawienia faktury towar pozostaje do dyspozycji Wnioskodawcy, jednakże znajduje się u Dostawcy na terenie Włoch, odbiór towarów nie nastąpił do dnia złożenia wniosku.
Faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów została przekazana do księgowości i ujęta w księgach handlowych spółki, podatek