Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.176.2022.2.MZ

Dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

Interpretacja indywidualna 

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 16 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania preferencyjnej 5% stawki do przychodów uzyskanych ze sprzedaży oprogramowania w przypadku, gdy oprogramowanie stanowiło element sprzedawanego przedsiębiorstwa. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 marca 2022 r. (data wpływu 18 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca w roku 2021 prowadził działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, związaną z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa PIT”).

Wnioskodawca jest twórcą rozpoznawalnego na całym świecie edytora (...) umożliwiającego tworzenie tekstów na stronach internetowych lub w aplikacjach online, stanowiącego jedną funkcjonalną całość. Stworzone w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej oprogramowanie stanowi utwór, podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 z póż. zm.).

Stworzenie tak rozbudowanego i wysoko wyspecjalizowanego oprogramowania zajęło Wnioskodawcy prawie 20 lat. Oprogramowanie powyższe wymaga ciągłej rozbudowy będącej odpowiedzią na zmieniającą się technologię oraz zapotrzebowanie rynku. Prace nad oprogramowaniem trwają praktycznie nieprzerwanie i polegają na rozwoju poszczególnych funkcjonalności, adaptacji oprogramowania do obsługi nowych technologii, zapewnieniu kompatybilności z kolejnymi wersjami oprogramowania, z którymi edytor współpracuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00