Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.39.2022.2.JS
obniżenie kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów oraz opodatkowanie nabycia na terytorium kraju importowanych towarów
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny prawnej skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług, dotyczącego możliwości obniżenia kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów oraz opodatkowania nabycia na terytorium kraju importowanych towarów – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący możliwości odliczenia kwot podatku VAT z tytułu importu towarów oraz opodatkowania nabycia na terytorium kraju importowanych towarów. Ww. wniosek uzupełnili Państwo pismem z 5 kwietnia 2022 r. (data wpływu 5 kwietnia 2022 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 4 kwietnia 2022 r., znak: 0111-KDIB3-3.4013.39.2022.1.JS. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) należy do grupy kapitałowej (…) działającej w branży samochodowej. Spółka jest czynnym podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby VAT w Polsce, również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja części samochodowych, w tym (…). Spółka sprzedaje swoje towary do podmiotów krajowych, unijnych oraz do podmiotów spoza UE. Spółka nabywa towary potrzebne do produkcji zarówno w Polsce, jak i poza jej terytorium.
Spółka podjęła działania w kierunku modyfikacji modelu transakcji z jednym ze swoich dostawców spoza Unii Europejskiej (dalej: „Dostawca”). Dostawca jest podmiotem zagranicznym. Zgodnie z posiadanymi przez Spółkę informacjami Dostawca nie posiada w Polsce siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Dostawca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT w Polsce. Dotychczas Spółka nabywała towary (materiały potrzebne do produkcji) od Dostawcy w ramach transakcji zakupu oraz importu zakupionych towarów na terytorium Polski do magazynu Spółki. Planowana zmiana polega na modyfikacji momentu przejścia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel przez Spółkę.