Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.537.2021.4.PK
Rozpoznanie stałego miejsca prowadzenia działalności i odliczenia podatku VAT
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 września 2021 r. (data wpływu 4 października 2021 r.), uzupełnionym pismem z 28 grudnia 2021 r. (data wpływu 28 grudnia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania stałego miejsca prowadzenia działalności i odliczenia podatku VAT – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 października 2021 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania stałego miejsca prowadzenia działalności i odliczenia podatku VAT. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 28 grudnia 2021 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z 13 grudnia 2021 r. znak: (...).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
1.Planowany model działalności gospodarczej
X (dalej: Spółka) jest podmiotem z siedzibą na Cyprze. Spółka posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na Cyprze. Spółka planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie żeglugi promowej. W ramach przedmiotowej działalności Spółka będzie świadczyła usługi transportu morskiego osób oraz towarów (dalej łącznie jako: „Usługi transportowe”). W rozważanym modelu biznesowym Spółka będzie oferować klientom transport pomiędzy określoną miejscowością (portem) w Polsce oraz miejscowościami (portami) w innych krajach, przede wszystkim w krajach skandynawskich. Aktualnie Spółka nie planuje oferować Usług transportowych pomiędzy określonymi miejscowościami (portami) w Polsce (tj. każdorazowo będą one obejmować transport z Polski za granicę oraz z zagranicy do Polski). Usługi te będą świadczone zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (B2C), jak i podatników VAT (B2B). Klienci Spółki mogą być podmiotami z siedzibą/miejscem zamieszkania w Polsce, jak i poza Polską.