Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1275.2021.2.MAP
Opodatkowanie przychodów z najmu.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 30 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania przychodów z najmu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 marca 2022 r. (wpływ 21 marca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jako właściciel lokalu mieszkalnego zawarł Pan kilka lat temu umowę o najem tego lokalu na cele mieszkalne z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Na dzień złożenia wniosku formą opodatkowania tego wynajmu były zasady ogólne. Na podstawie zawartej umowy najmu najemca zobowiązany jest do płacenia czynszu w kwocie 1 150 zł. Ponadto, w umowie najmu ustalono, że opłaty tytułem czynszu uiszczanego do wspólnoty mieszkaniowej oraz za media ponosi najemca - ich wysokość wynika z uchwały wspólnoty mieszkaniowej o zaliczkach na poczet eksploatacji lokalu mieszkalnego oraz z faktur VAT od dostawców mediów. Wszystkie płatności za czynsz i media wyszczególnia Pan na jednym dokumencie „faktura VAT” a płatność jest realizowana na rachunek bankowy wynajmującego w ciągu 7 dni od wystawienia dokumentu. W przyszłości planuje Pan zmienić formę opodatkowania wynajmu na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W celu uniknięcia opodatkowania ryczałtem opłat od przychodów ewidencjonowanych za media, które są w rzeczywistości refakturowane przez wynajmującego planuje Pan wysyłać najemcy dwa oddzielne dokumenty typu „faktura VAT”: