Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.71.2022.1.JD
Rezerwy a przychód
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych (przekazany do rozpatrzenia zgodnie z właściwością przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w ...) w zakresie ustalenia, czy nierozwiązanie rezerw o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. a i c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych z powodu przeniesienia przedsiębiorstwa Banku do Instytucji pomostowej skutkuje powstaniem przychodu o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 6) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca - Syndyk masy upadłości działający w imieniu Banku w upadłości.
Wniosek o wydanie interpretacji dotyczy upadłego podatnika. Zgodnie z art. 144 ustawy Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1228, ze zm.) wszelkie postępowania sądowe, administracyjne lub sądowoadministracyjne, dotyczące masy upadłości, mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka. Syndyk prowadzi postępowania na rzecz upadłego, lecz w imieniu własnym.
We wszystkich sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności w imieniu własnym na rachunek upadłego.
Syndyk jest więc stroną w znaczeniu formalnym (procesowym), natomiast stroną w znaczeniu materialnym, pomimo ogłoszenia upadłości, dalej pozostaje upadły. To do niego, do czasu likwidacji, należy masa upadłości.
Tym samym, Syndyk jest w pełni uprawniony do występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji prawa podatkowego mającego zastosowanie do stanu faktycznego sprawy, w której istotą jest ukształtowanie obowiązków podatkowych, a które to obowiązki ma wypełniać działając na rachunek upadłego podatnika, w tym przypadku Banku w upadłości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right