Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.919.2021.2.JSZ
Opodatkowanie podatkiem VAT na terytorium Polski usług w zakresie organizacji rejsów jachtem.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT na terytorium Polski usług w zakresie organizacji rejsów jachtem. Uzupełnili go Państwo pismem z 22 lutego 2022 r. (wpływ 1 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka zwana dalej Wnioskodawcą, posiada siedzibę na terytorium RP, jest czynnym podatnikiem VAT i nie jest zarejestrowana dla potrzeb rozliczenia podatku VAT w żadnym innym państwie unijnym poza Polską. Wnioskodawca jest właścicielem jachtu motorowego, 10-osobowego (w tym 2 osoby załogi), zarejestrowanego jako jacht komercyjny. Jacht jest jednostką pływającą używaną do żeglugi na pełnym morzu (jednostka pływająca do przewozu osób mieszcząca się w klasyfikacji PKWiU ex 30.11.21.0.) Spółka zamierza organizować na rzecz indywidualnych osób prywatnych rejsy jachtem, trwające kilka lub kilkanaście dni. Zawarcie umowy z uczestnikami rejsu nastąpi na terytorium RP. Uczestnicy rejsu będą członkami załogi i nie będą podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług. W trakcie rejsu uczestnicy przejdą szkolenie z zakresu obsługi i prowadzenia jachtu, a czas trwania rejsu będzie zaliczony do stażu na jachcie i potwierdzony w opinii z rejsu (na wniosek zainteresowanego uczestnika).
Trasy rejsów obejmować będą basen Morza Śródziemnego, choć nie będzie to wyłączny obszar żeglugi. Jacht najczęściej wypływać będzie z portu zlokalizowanego w Chorwacji, ale Wnioskodawca nie wyklucza, że będzie mógł również wypływać z innych portów na Morzu Śródziemnym. Co do zasady, port docelowy będzie znany uczestnikom rejsu. O przebiegu trasy będzie decydował kapitan. Wnioskodawca będzie wykonywał rejsy jachtem tylko i wyłącznie na terytorium morskim Unii Europejskiej, a osoby uczestniczące w rejsach będą okrętowane jako członkowie załogi. Usługa związana z obsługą jachtu będzie polegała na organizowaniu rejsu do wyznaczonego portu. Usługa nie będzie obejmowała organizowania zwiedzania, nabywania biletów wstępu, ani też organizowania czasu uczestników rejsu po zacumowaniu w porcie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right