Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.494.2021.2.PK
Rozpoznanie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość i rozliczenia jej w procedurze unijnej
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 września 2021 r. (data wpływu 6 września 2021 r.), uzupełnione pismem z 8 lutego 2022 r. (data wpływu 14 lutego 2022 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość i rozliczenia jej w procedurze unijnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu ... 2021 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość i rozliczenia jej w procedurze unijnej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z ... 2022 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z ... 2022 r. znak: ... .
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, w zakresie sprzedaży towarów za pośrednictwem sklepów stacjonarnych i internetowych. Przedmiotem prowadzonej działalności przez Wnioskodawcę jest sprzedaż specjalistycznego asortymentu z zakresu sportu i rekreacji (rolki, łyżwy, wrotki itp.), sklasyfikowana w ramach Polskiej Klasyfikacji Działalności pod symbolem 47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet oraz 47.64.Z - Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Indywidualna działalność gospodarcza prowadzona jest na terytorium Polski, a Wnioskodawca zarejestrowany jest jako podatnik VAT czynny w Polsce. Ponadto Wnioskodawca jest również zarejestrowany dla potrzeb VAT w Niemczech oraz jest w trakcie rejestracji dla potrzeb VAT we Francji. Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności, realizuje kilka modeli sprzedaży, m.in. model sprzedaży w ramach tzw. dropshippingu w wariancie sprzedaży towaru we własnym imieniu i na własny rachunek. Wskazany powyżej model transakcji polega na tym, że klient będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (dalej: Klient finalny) nabywa od Wnioskodawcy towar. Następnie Wnioskodawca nabywa ten przedmiot w hurtowni (dalej: Hurtownia) mającej siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, głównie w Niemczech lub Francji, przekazując swojemu dostawcy numer VAT-UE nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane, tj. odpowiednio w Niemczech lub Francji. Wnioskodawca wskazuje Hurtowni adres Klienta finalnego, który zakupił towar, a następnie towar ten zostaje wysłany bezpośrednio z Hurtowni pod wskazany adres Klienta finalnego. Podsumowując, Wnioskodawca nabywa przedmiot na sprzedaż od Hurtowni a następnie sprzedaje go Klientowi finalnemu, ale transport towarów odbywa się bezpośrednio z Hurtowni do Klienta finalnego, a nie do Wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right