Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.18.2022.1.NF
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży udziałów w niezabudowanej nieruchomości będącej we wspólności majątkowej małżeńskiej
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 stycznia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 3 stycznia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w niezabudowanej nieruchomości będącej we wspólności majątkowej małżeńskiej. Uzupełniła go Pani pismem z 13 stycznia 2022 r. (wpływ 18 stycznia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Państwo T są małżeństwem od 6 czerwca 2009 r. W tym czasie urodziło się im troje dzieci, dwie dziewczynki i chłopiec (…).
Od początku małżeństwa (to już 12 lat) T mieszkają w domu rodzinnym Pana R wraz z jego Rodzicami.
Pan R, bowiem pozostał, jako jedyny z dzieci (przy obowiązku spłaty pozostałego rodzeństwa) na gospodarstwie rolnym przejmując jednocześnie dożywotnią opiekę nad starymi i schorowanymi Rodzicami.
Rodzice Pana R utrzymują się z emerytury rolniczej, która wystarcza im na zakup podstawowych lekarstw i zapewnienie niezbędnych potrzeb życiowych. (…)
Wspólne mieszkanie jest jednak trudne dla obu Rodzin.
Z jednej strony seniorzy schorowani i osłabieni psychicznie potrzebują stabilności i codziennego wyciszenia, a młodsi członkowie Rodziny warunków do bezkolizyjnego wychowywania dzieci i swobodnego życia z możliwością m.in. przyjmowania gości, czy organizowania uroczystości rodzinnych bez obawy zakłócania spokoju Rodzicom Pana R.
Dodatkowo należy wskazać, iż pierwsze lata wspólnego mieszkania z teściami były wyjątkowo trudne dla Pani E zwłaszcza, gdy w tym czasie doszło u Niej do kilku poronień, a wszystkie donoszone ciąże były zagrożone, co wymagało szczególnych warunków bytowych.