Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.611.2021.2.BD
Ustalenie, czy opisane prace stanowią zadania zarówno o charakterze modernizacyjnym, jak i remontowym, a wydatki na opisane prace o charakterze remontowym stanowią koszt uzyskania przychodu jednorazowo, tj. w dacie ich poniesienia
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
·opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace stanowią zadania zarówno o charakterze modernizacyjnym, jak i remontowym;
·wydatki na opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace o charakterze remontowym stanowią koszt uzyskania przychodu jednorazowo, tj. w dacie ich poniesienia, pomimo rozliczania tych samych kosztów dla celów bilansowych w czasie.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 lutego 2022 r. (wpływ 7 lutego 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Spółka akcyjna (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. Główny przedmiot działalności Spółki to wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Produkcja prowadzona jest w wybudowanej w 2003 r. elektrociepłowni, którą zalicza się do jednej z najnowocześniejszych jednostek produkcyjnych w Polsce. Produkowana energia pochodzi ze spalania węgla kamiennego oraz biomasy.
W skład Spółki wchodzą dwa bloki energetyczne kondensacyjne - upustowe o mocy elektrycznej 2x113 MWe brutto przy pełnej kondensacji i mocy cieplnej 2 x 180 MWt przy pełnej kogeneracji. Oprócz tego Spółka posiada dwa wymienniki szczytowe, które umożliwiają osiągnięcie mocy cieplnej w wysokości 500 MWt. Kotły fluidalne zainstalowane w Spółce zostały zaprojektowane do spalania węgla kamiennego niskokalorycznego o dużym zasiarczeniu. Wytwarzane ciepło Spółka sprzedaje lokalnemu dystrybutorowi, który przesyła je do odbiorców w (…). Ciepło z elektrociepłowni (…) ogrzewa m.in. (…). Obecnie moc cieplna zamówiona w Spółce oscyluje na poziomie 460 MWt.