Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.382.2021.1.AK
Spółka może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia z 2018 r. w powiązaniu z poz. 37 załącznika do ww. rozporządzenia świadczenia usług leasingu operacyjnego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w sytuacji, gdy ma miejsce tzw. „wejście w prawa do zaliczki” zapłaconej wcześniej przez korzystającego na rachunek bankowy dostawcy przedmiotu leasingu.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 sierpnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej w sytuacji, gdy ma miejsce tzw. „wejście w prawa do zaliczki” (pytanie nr 3 we wniosku).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność finansową, w szczególności w zakresie zawierania umów leasingu operacyjnego i finansowego oraz udzielania klientom finansowania w formie pożyczek. Działalność Wnioskodawcy polega w szczególności na zawieraniu transakcji gospodarczych, których przedmiotem jest świadczenie usług lub dostawa towarów wynikających z realizacji umów finansowania pod postacią umów leasingu oraz umów pożyczek.
Odbiorcami ww. usług są m.in. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi. W związku z tym, zgodnie z art. 111 ust. 1 Ustawy o VAT, Spółka prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zgodnie z zapisami umów leasingu (dalej: UL) oraz umów pożyczek (dalej: UP), Spółka – jako jedyną akceptowalną formę regulowania należności dopuszcza transakcje w formie bezgotówkowej.