Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.767.2021.1.SK

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w ramach realizacji projektu polegającego na utworzeniu Inkubatora przetwórstwa lokalnego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Gmina (...) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Ponadto Gmina (...) na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Gmina (...) wystąpiła z wnioskiem o przyznanie pomocy na operacje w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów na lata 2014-2020.

W ramach realizacji przez Gminę (...) projektu w miejscowości (...) został utworzony ogólnodostępny i niekomercyjny inkubator przetwórstwa lokalnego w zakresie produkcji przetwarzania płodów rolnych.

W wyniku realizacji projektu powstała nowoczesna infrastruktura, wyposażona w profesjonalny sprzęt do przetwórstwa rolno-spożywczego na potrzeby własne mieszkańców, rolników, organizacji pozarządowych i innych podmiotów, tj. koła gospodyń wiejskich, osób zainteresowanych podjęciem samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego oraz istniejące przedsiębiorstwa. Ponadto z oferty inkubatora będą mogli skorzystać turyści obszaru LSR (Lokalna Strategia Rozwoju), „produkując” sobie własną pamiątkę z wypoczynku np. w postaci przetworów z zebranego przez siebie runa leśnego. Należy podkreślić, iż stworzenie obiektu w postaci inkubatora przyniesie szereg korzyści społeczno-gospodarczych i przede wszystkim przyczyni się do zmniejszenia skali problemu obszaru LSR. W skutek realizacji projektu nastąpi poprawa jakości życia mieszkańców terenu LSR zarówno w materialnej i niematerialnej sferze życia na terenie gminy. Poprzez udostępnienie profesjonalnej infrastruktury do przetwórstwa rolno-spożywczego mieszkańcy będą mogli np.: przetwarzać zebrane przez siebie zioła, płody rolne na własne potrzeby lub sprzedawać na targowiskach i festynach, piknikach wiejskich bądź do firm z branży gastronomicznej funkcjonujących na rynku lokalnym, a z czasem wprowadzić do obrotu w ramach rolniczego handlu detalicznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00