Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.959.2021.2.ICZ
Opodatkowanie czynności wniesienia wkładu pieniężnego oraz wkładu niepieniężnego (know-how) do spółki cichej.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania czynności wniesienia wkładu pieniężnego i niepieniężnego do spółki cichej.
Uzupełnił go Pan pismem z 25 stycznia 2022 r. (wpływ 26 stycznia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1) Zainteresowany będący stroną postępowania
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania
3) Zainteresowany niebędący stroną postępowania
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi w imieniu własnym działalność gospodarczą polegającą na windykacji wierzytelności własnych oraz nabytych, realizując ją pod firmą (…) -(dalej również Przedsiębiorca).
Wnioskodawca w związku z prowadzoną Działalnością Gospodarczą posiada stosowny wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykonywana działalność gospodarcza Wnioskodawcy obejmuje następujące kody PKD: (…).
Wnioskodawca poszukuje rozwiązań optymalizacyjnych służących zwiększeniu efektywności Działalności Gospodarczej i osiąganiu w jej ramach zakładanych zamierzeń gospodarczych, dąży do zapewnienia sobie wsparcia przy prowadzonej działalności finansowej. W szczególności w przedmiocie działań windykacji przysługujących mu wierzytelności nabytych w ramach prowadzonej Działalności Gospodarczej.
W tym celu Wnioskodawca zamierza zawrzeć z dwiema osobami fizycznymi umowę spółki cichej (dalej również jako Partnerzy lub wspólnicy cisi).
Partnerzy oraz Wnioskodawca będą realizować wspólne przedsięwzięcie gospodarcze polegające m.in. na windykacji wierzytelności przysługujących Wnioskodawcy. Działalność gospodarcza we wskazanym wyżej zakresie będzie formalnie prowadzona przez Wnioskodawcę (będzie on „wspólnikiem aktywnym” realizowanych przedsięwzięć). Powyższe oznacza, iż to Wnioskodawca będzie finalizował przedsięwzięcia windykacyjne, w tym w szczególności będzie stroną wszelkich umów związanych z windykacją wierzytelności. Partnerzy będą natomiast tzw. wspólnikami cichymi i w dalszej części niniejszego wniosku stosunek prawny pomiędzy Partnerami a Wnioskodawcą/Przedsiębiorcą wynikający z zawarcia Umowy będzie określany jako „Spółka Cicha”).