Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.817.2021.2.HW
Prawo do odliczenia w związku z budową targowiska.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w pełnej wysokości w związku z realizacją inwestycji pn. „(…)”– jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w pełnej wysokości w związku z realizacją inwestycji pn. „(…)”. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 grudnia 2022 r. (wpływ 24 grudnia 2022 r.) oraz z 21 stycznia 2022 r. (wpływ 21 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina (…), zwana dalej Wnioskodawcą, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Rozliczenia VAT Gmina dokonuje wspólnie ze swoimi jednostkami organizacyjnymi w modelu scentralizowanym. Wnioskodawca realizuje zadanie inwestycyjne pn. „(…)”. W celu jego realizacji Wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie ze środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Inwestycja ma służyć wsparciu rozwoju oraz stworzeniu warunków lokalnym producentom do sprzedaży produktów rolno-spożywczych na gminnym targowisku w (…).
W ramach wyżej wymienionej inwestycji powstaje infrastruktura niezbędna do prowadzenia handlu przez lokalnych producentów, na którą będzie składać się plac przeznaczony do handlu, wiata targowa, toalety, przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne oraz elementy elektryczne konieczne do funkcjonowania obiektu.
Korzystanie z obiektu będzie odpłatne. Zgodnie z projektem regulaminu wprowadzona zostanie opłata za rezerwację miejsc na targowisku przeznaczonych pod działalność handlową. Opłata ta ma być wnoszona z góry do 5 dnia każdego miesiąca i potwierdzona w postaci ewidencjonowanego kwitu opłaty (KP), druku z kasy fiskalnej, albo fakturą VAT na życzenie dokonującego wpłaty. Opłata za rezerwację miejsca do handlu jest świadczeniem usług o charakterze komercyjnym, co oznacza, że w tym przypadku Wnioskodawca będzie działać jako podatnik VAT. Dochody z opłaty za rezerwację miejsca na targowisku umieszczane będą w ewidencji sprzedaży prowadzonej przez Wnioskodawcę i zostanie od nich odprowadzony należny podatek VAT. Nadmienić należy, że wniesienie wspomnianej opłaty jest niezbędne, aby móc korzystać z targowiska w celach handlowych. Bez opłaty za rezerwację miejsca nikt nie będzie mógł prowadzić działalności handlowej, co oznacza, że obiekt posłuży wyłącznie czynnościom opodatkowanym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right