Interpretacja indywidualna z dnia 4 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.246.2021.2.PJ
Obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego - co do zasady - będzie dotyczył jednostki samorządu terytorialnego (prowadzącej co do zasady także działalność gospodarczą), która posiada i posługuje się w celach podatkowych numerem identyfikacji podatkowej (NIP), w odróżnieniu od jej jednostek organizacyjnych, które nie posiadają NIP dla celów podatkowych i posługują się NIP jednostki samorządu terytorialnego. W takim przypadku podatek akcyzowy podlega centralizacji. Niemożliwa jest natomiast rejestracja w CRPA kilku podmiotów posługujących się tym samym numerem NIP.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe w części dotyczącej uznania Gminy za podatnika, możliwości korzystania ze zwolnienia przez Gminę oraz obowiązku składania deklaracji podatkowych i nieprawidłowe w części dotyczącej prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 września 2021 r. wpłynął do nas Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania za podatnika, możliwości korzystania ze zwolnienia, składania deklaracji podatkowych i prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej przez Gminę albo przez jej jednostki organizacyjne.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego:
Gmina posiada status podatnika VAT czynnego o numerze NIP (...). Dokonała także rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) w związku z art. 16 ust. 1 pkt 2 i art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 poz. 722 z późn. zm.) - zgodnie m.in. ze stanowiskiem wyrażonym w piśmie Dyrektora Departamentu Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów z dnia 2 czerwca 2021 r. znak: PA6 8102.21.2021
Jako jednostka samorządu terytorialnego posiada osobowość prawną nadaną ustawowo przez art. 165 Konstytucji RP oraz art. 2 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1372) zwaną dalej u. s. g. Zadania własne gminy określone są w art. 7 u. s. g. oraz uszczegółowione w przepisach szczególnych - konkretyzujących ich realizację. Zgodnie z art. 7 u. s. g. zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.