Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.942.2021.1.KO
dotyczy wskazania w jakim okresie ująć w deklaracji JPK faktury
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wskazania w jakim okresie ująć w deklaracji JPK faktury. Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stanu faktycznego
Państwo są czynnym podatnikiem VAT i prowadzą działalność produkcyjną w sektorze motoryzacyjnym. Kontrahentami Państwa są zarówno podmioty polskie jak i zagraniczne. Dokumentując sprzedaż Państwo wystawią fakturę VAT zgodnie z zasadami wynikającymi z art 106a i k. ustawy o VAT. Czasami po wystawieniu faktury VAT okazuje się, że zmieniły się dane nabywcy np. zagraniczny kontrahent uzyskał rejestrację w Polsce i został mu nadany polski numer NIP i w związku z tym kontrahent występuje o korektę faktury w zakresie korekty NIP. Dane związane z ilością towarów, stawką podatku, wartością sprzedaży a także pozostałe mające wpływ na rozliczenie w VAT nie ulegają zmianie. Zmiana dotyczy jedynie NIP, adresu/nazwy nabywcy bądź też numeru zamówienia. W związku z faktem, że program, z którego Państwo korzystają nie pozwala (jest to technicznie niemożliwe) na zmianę w pliku JPK wyłącznie danych nabywcy/numeru zamówienia na fakturze dotychczas w takich sytuacjach wystawiali Państwo fakturę korektę „do zera” i następnie generowali kolejny dokument księgowy już na prawidłowe dane. Poza poprawionymi danymi nowa faktura nie różni się niczym innym od faktury pierwotnej (tj. wyzerowanej).
Pytanie
Czy w związku z koniecznością zmiany danych nabywcy (np. w zakresie NIP) lub innych danych nie mających wpływu na wysokość podatku (np. numer zamówienia, informacji o lokalizacji toolingu) i skorygowaniem pierwotnej faktury sprzedaży do zera oraz wystawieniem nowej faktury na poprawione dane nabywcy mogą Państwo oba te dokumenty ująć w deklaracji JPK za okres kiedy pierwotnie nastąpiła sprzedaż korygując jedynie część ewidencyjną JPK?