Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.888.2021.2.MJ
Opodatkowanie najmu nieruchomości. Obowiązek korekty VAT odliczonego przy zakupie nieruchomości, w momencie likwidacji działalności gospodarczej.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 9 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
-opodatkowania najmu nieruchomości,
-obowiązku korekty VAT odliczonego przy zakupie nieruchomości, w momencie likwidacji działalności gospodarczej.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 stycznia 2022 r. (data wpływu 25 stycznia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego.
… (dalej: Wnioskodawca) jest podatnikiem czynnym VAT, prowadzącym działalność w zakresie architektury oraz handlu materiałami budowlanymi. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Przychody uzyskiwane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej są przez Wnioskodawcę rozliczane przy zastosowania podatku liniowego (tj. wykazywane w deklaracji PIT 36L).
Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości, w której prowadzona jest ww. działalność. Wnioskodawca zamierza dokonać aportu działalności jednoosobowej do spółki z o.o. w trybie art. 55 1 kodeksu cywilnego jednak przed powstaniem spółki, tj. przed wpisaniem jej do KRS, zamierza wyłączyć nieruchomości z działalności gospodarczej i przekazać je na cele wynajmu.
Po wyłączeniu nieruchomości do majątku prywatnego, Wnioskodawca ma zamiar zawrzeć umowy wynajmu jako osoba prywatna także z powstałą spółką z o.o., a osiągane z tego tytułu przychody opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z uwagi na rozmiary tego wynajmu, podatnik nie wyklucza zgłoszenia w przyszłości wynajmu tych nieruchomości jako działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. Wnioskodawca musi zgłosić likwidację działalności w CEIDG. Z uwagi na posiadane nieruchomości (nieruchomości wyłączone z działalności gospodarczej przed jej przekształceniem) Wnioskodawca nie złoży w urzędzie skarbowym zgłoszenia VAT-Z, przez co będzie nieprzerwanie podatnikiem VAT.