Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.451.2021.1.JKA

W przypadku sądowego działu spadku – w części dotyczącej spłat – obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na podmiocie nabywającym rzecz ponad udział w spadku, to w sytuacji, gdy w wyniku działu spadku nabył Pan rzeczy ponad wartość przysługującego Panu majątku nabytego w spadku (czyli sprzed działu spadku) – na skutek opisanej czynności (w zakresie w jakiej dotyczy ona spłaty), jest Pan zobowiązany do obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, złożenia deklaracji PCC-3 oraz wpłacenia podatku we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 6 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Po śmierci mamy złożył Pan SD-Z2, 16 maja 2014 r. W tym SD-Z2 ujęte zostały środki zgromadzone na kontach po zmarłej oraz wyszczególniono wszystkie nieruchomości wraz z ich wyceną na dzień złożenia deklaracji. Rodzeństwa wraz z Panem było pięcioro. Tymi środkami płatniczymi, którymi mogli się Państwo podzielić, to się podzieliliście – otrzymał Pan wtedy 168.000 zł.

Część banków nie wypłaciła środków z uwagi na swoje regulaminy i żądały one założenia sprawy o dział spadku lub pojawienia się w banku wszystkich spadkobierców razem, co wtedy było niemożliwe.

Na tę chwilę macie Państwo już wyrok z działu spadku i wyszło, że otrzymał Pan nieruchomość przekraczającą wartość przypadającą dla każdego ze spadkobierców i ma Pan do spłaty dla rodzeństwa łączną kwotę 165.600 zł. Kwota ta całkowicie mieści się w kwocie, którą otrzymał Pan również ze spadku, a na którą złożył Pan już SD-Z2 w roku 2014.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00