Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.901.2021.1.MWJ
Prawo do odliczenia podatku VAT w deklaracji JPK VAT pomimo braku akceptacji przez sprzedawcę noty korygującej dotyczącej korekty błędnego NIP-u nabywcy.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT w deklaracji JPK VAT pomimo braku akceptacji przez sprzedawcę noty korygującej dotyczącej korekty błędnego NIP-u nabywcy. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka Oddział w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług świadczy na terenie Polski usługi budowlane. Za wykonane usługi wystawia faktury z podstawową stawką podatku VAT dla polskiego podatnika podatku od towarów i usług. W ramach rejestracji oddział posiada jeden numer NIP dla celów podatku CIT i PIT oraz drugi numer NIP jako płatnik podatku PIT i składek ZUS.
Numer NIP do celów podatku PIT i ZUS jest uwidoczniony w odpisie KRS oddziału. Stanowisko w zakresie stosowania poprawnego numeru NIP zawarto między innymi w interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDIP1-2.4012.545.2020.1.AC.
W ramach czynności związanych ze świadczeniem usług oddział dokonuje zakupu usług leasingu. Usługi te są niezbędne do świadczenia usług opodatkowanych w Polsce. Firma leasingowa w trakcie podpisywania umowy leasingowej jak i na fakturach użyła numeru NIP oddziału uwidocznionego w KRS. Pomimo monitów ze strony oddziału firma leasingowa nie zgadza się ze zmianą numeru NIP na umowie jak i na fakturze. W ramach czynności korygujących oddział wysłał do firmy leasingowej notę korygującą do każdej faktury w którym użyto niepoprawnego numeru NIP. Nota koryguje numer NIP na poprawny czyli ten który uwidoczniony jest na białej liście. Firma leasingowa nie odesłała do oddziału podpisanej noty korygującej. Oddział uwidacznia faktury od firmy leasingowej w swojej deklaracji JPK jako podatek naliczony pomimo nie otrzymania podpisanej noty od firmy leasingowej. Podatek VAT naliczony na fakturach firmy leasingowej odliczany jest w wysokości 50% z nie prowadzeniem ewidencji umożliwiającej odliczenie 100% podatku naliczonego.