Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.295.2021.1.MAZ
zwolnienie od akcyzy, na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy, alkoholu etylowego zawartego w aromatach, które Spółka planuje nabywać, a następnie sprzedawać, gdy rzeczywista objętościowa moc alkoholu zawartego w aromatach przekracza 1,2%
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od akcyzy, na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy, alkoholu etylowego zawartego w aromatach, które Spółka planuje nabywać, a następnie sprzedawać, gdy rzeczywista objętościowa moc alkoholu zawartego w aromatach przekracza 1,2%.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka (dalej także jako: „Wnioskodawca”) nabywa olejki eteryczne i mieszanki substancji zapachowych – aromaty spożywcze (dalej jako: „Aromaty”), zarówno od dostawców krajowych, jak i zagranicznych (w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz importu).
Spółka klasyfikuje Aromaty do kodu CN 3302 10 90. Niektóre z nich posiadają w swoim składzie alkohol etylowy, którego procentowy udział jest zróżnicowany i waha się w przedziale od 0,2% do 70% objętości. Aromaty nie są przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Stanowią one dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych, w których ostateczna rzeczywista objętościowa moc alkoholu nie przekracza 1,2% objętości.
Aromaty zawierające alkohol etylowy w niezmienionym składzie są odsprzedawane do odbiorców zagranicznych (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, eksport). Aromaty niezawierające w swoim składzie alkoholu etylowego odsprzedawane są natomiast zarówno do odbiorców zagranicznych, jak i krajowych. Odsprzedawane przez Spółkę Aromaty (zarówno w kraju, jak i za granicę) są przez kontrahentów (jednostki powiązane ze Spółką) odsprzedawane dalej do finalnych nabywców, z przeznaczeniem do wytwarzania artykułów spożywczych (m.in. do wypieku ciast) o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości. Kontrahenci Spółki pełnią wyłącznie funkcję podmiotów handlowych – te podmioty nigdy nie zużywają bezpośrednio Aromatów, tylko zajmują się ich dystrybucją na rynkach lokalnych.