Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.770.2021.2.MB
Nabywane przez Wnioskodawcę usługi opieki nad osobami w podeszłym wieku oraz osobami z niepełnosprawnościami oraz osobami chorymi są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT świadczonych usług opieki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 grudnia 2021 r. (wpływ 31 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
1. Spółka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce. Zajmujecie się Państwo w ramach prowadzonej działalności świadczeniem na rzecz osób w podeszłym wieku oraz osób z niepełnosprawnościami oraz chorych usług opieki (dalej również jako: „Usługi opieki”).
2. W zależności od zlecenia oraz stanu fizycznego i psychicznego osoby, nad którą będzie sprawowana opieka, wykonywane są różne czynności, których celem jest utrzymanie podopiecznego w dobrej kondycji psychofizycznej. Świadczone usługi opieki polegają przede wszystkim na:
- pomocy przy myciu, czesaniu, goleniu, kąpieli,
- pomocy przy czynnościach związanych z utrzymywaniem higieny ciała (przykładowo kremowanie, mycie, zmiana pampersów etc.),
- oklepywaniu i masażu ciała,
- pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się,
- pomocy przy przemieszczaniu się po mieszkaniu,
- praniu i zmianie bielizny osobistej,
- praniu i zmianie bielizny pościelowej,
- praniu i zmianie odzieży,
- pomocy przy ubieraniu i rozbieraniu,
- pomocy przy przygotowywaniu posiłków,
- pomocy przy spożywaniu posiłków,