Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.301.2021.1.MJA
Stawka podatku zryczałtowanego od przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych jako: 1. Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń (PKWiU 74.90.12.0), 2. Pozostałe usługi profesjonalne, naukowe i techniczne, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 74.90), 3. Usługi związane z administracyjną obsługą biura (PKWiU 82.11)
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 29 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia stawki ryczałtu. Pismem z 28 grudnia 2021 r. uzupełniła Pani wniosek. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Przedmiot działalności gospodarczej Wnioskodawczyni.
Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu niezależnie od miejsca osiągania dochodów i osiąga dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym (19%).
W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni wykonuje następujące czynności
1) "przedstawicielstwo handlowe" - wykonywane na podstawie zawartej umowy o współpracę z firmą X, polegające na stałym pośrednictwie na rzecz firmy X w sprzedaży (...) przy zawieraniu przez firmę X umów z klientami, w tym w szczególności do: pozyskiwania dla firmy X nowych klientów, przeprowadzania prezentacji oraz przyjmowania od klientów zamówień na (...). Z uwagi na doświadczenie Wnioskodawczyni w tej branży oraz dobre rezultaty sprzedażowe jest również odpowiedzialna m. in. za systematyczne rozbudowywanie grupy poprzez osobiste pozyskanie nowych przedstawicieli handlowych dla firmy X oraz motywowania grupy do pozyskiwania nowych współpracowników na obszarze wyznaczonym przez firmę X, systematycznego wspierania działań na rzecz pozyskiwania nowych klientów przez podległą Jej grupę przedstawicieli, organizacji instruktażu i szkoleń w zakresie techniki i prezentacji urządzeń w trakcie prezentacji z klientami czy sporządzania sprawozdań z cotygodniowych spotkań grupowych z przedstawicielami handlowymi. Wnioskodawczyni otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne zgodnie z przyjętą w umowie tabelą za każde w pełni opłacone, zrealizowane zamówienie przez klienta, jak również premię uzależnioną od osiągniętego poziomu wszystkich zrealizowanych urządzeń w danym okresie rozliczeniowym. Wnioskodawczyni może również otrzymać tzw. premię dodatkową pod warunkiem zrealizowania celów sprzedażowych wynikających z umowy albo tzw. "superprowizję" za prowadzenie grupy i opiekę nad innymi przedstawicielami handlowymi, uzależnioną od spełnienia dodatkowych celów sprzedażowych (w zależności od tego, która forma premii jest dla niej korzystniejsza). Łączne wynagrodzenie naliczane jest w miesięcznych okresach rozliczeniowych i dokumentowane fakturą. Faktura jest wystawiana przez firmę X w imieniu i na rzecz Wnioskodawczyni, w trybie art. 106d ustawy o VAT.