Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.81.2021.1.KP
Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej kwestii momentu zaliczenia do kup premii zapłaconej na rzecz banku z tytułu zawarcia umów CAP
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów premii zapłaconej przez Wnioskodawcę na rzecz Banku z tytułu zawarcia umów CAP. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie realizacji projektów budowlanych oraz wynajmu hal magazynowych.
W celu sfinansowania części projektu budowy hali magazynowej, w dniu 28 sierpnia 2018 r. Wnioskodawca zawarł z Bankiem (…) umowę kredytu w walucie EUR, na mocy której Bank pokrywa zobowiązania wobec wierzycieli Wnioskodawcy związane z realizacją inwestycji. Kredyt został podzielony na trzy części: część dotyczącą budynku A (spłata do sierpnia 2020 r.), część dotyczącą budynku B (spłata do sierpnia 2020 r.) oraz na część kredytu zabezpieczoną zwrotem nadwyżki podatku VAT (spłata do lutego 2021 r.).
W 2020 r. dokonano konwersji kredytu do kredytu inwestycyjnego wydłużając okres spłaty rat do 2025 r. W związku z tym, iż umowy kredytowe zostały zawarte w walucie obcej (z wyjątkiem części VAT) ze zmienną stopą procentową (stopę referencyjną stanowi EURIBOR3M), Wnioskodawca podjął działanie zmierzające do zabezpieczenia się przed ryzykiem nadmiernego wzrostu stopy EURIBOR. W tym celu w kwietniu 2020 r. oraz październiku 2020 r., Wnioskodawca zawarł z Bankiem umowy opcyjne na transakcje typu „CAP” (dalej: Umowy Cap). Opłaty z tytułu premii zostały zapłacone jednorazowo w 2020 r. i nie podlegały dalszemu rozliczeniu. Niemniej jednak, Wnioskodawca co miesiąc otrzymuje od Banku bieżącą wycenę Opcji, której skutki na dzień bilansowy księgowane są w księgach rachunkowych jako korekta wartości inwestycji (tj. nieruchomości).