Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.692.1.2021.MT
Anulowanie i ponowna realizacja płatności przez spółkę komandytową - możliwość ujęcia płatności jako kosztów uzyskania przychodów wspólnika (komplementariusza) - problem zmiany statusu podatkowego spółki komandytowej.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 września 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 2 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną będącą wspólnikiem spółki komandytowej (dalej jako: „Spółka”) i pełniącą w niej rolę komplementariusza.
Począwszy od dnia 1 stycznia 2021 roku Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Do tego czasu, zgodnie z ówcześnie obowiązującymi regulacjami, podatnikami podatku dochodowego byli wspólnicy Spółki: Wnioskodawczyni oraz spółka akcyjna będąca komandytariuszem.
Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny nieprzerwanie od 1 maja 2011 roku.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka współpracowała z osobą fizyczną (dalej też jako: „Kontrahent”), która w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej świadczyła na jej rzecz usługi doradztwa prawnego. Kontrahent był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i dokumentował wykonanie swoich usług na rzecz Spółki fakturami VAT.
W poprzednim roku podatkowym żadna z miesięcznych faktur wystawionych przez Kontrahenta nie przekroczyła kwoty 15 000 zł, jednak ich łączna wartość przekroczyła 15 000 zł. Spółka opłacała zobowiązania wynikające z faktur wystawionych przez Kontrahenta w formie przelewów bankowych, jednak rachunek bankowy wskazany przez niego jako właściwy do zapłaty był rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, przez co nie znajdował się w wykazie podmiotów (dalej: „Biała Lista”, „Wykaz”), o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.; dalej: „ustawa o VAT”).