Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.579.2021.2.MD
Ulga rehabilitacyjna, wydatki na używanie samochodu i zakup leków oraz korekta zeznań rocznych.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2021 r. (data wpływu 2 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym w dniu 9 listopada 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 9 listopada 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Od 2015 r. Wnioskodawczyni ma przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy (nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności).
Około dwóch tygodni temu była osobiście w Urzędzie Skarbowym w B., gdzie otrzymała odpowiedź twierdzącą na pytanie: czy mogła już od dawna odliczać ulgę rehabilitacyjną posiadając tylko rentę bez orzeczenia o niepełnosprawności (ulga rehabilitacyjna w postaci wydatków na leki oraz używanie samochodu osobowego, którego jest właścicielem). Zwracała się również do Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o informację w tej kwestii. Odpowiedź również była twierdząca, iż treść art. 26 ust. 7d wyraźnie wskazuje na to, iż samo posiadanie renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy umożliwia Wnioskodawczyni skorzystanie z tej ulgi.
W związku z powyższym Wnioskodawczyni dokonała korekty deklaracji tylko za okres trzech ostatnich lat, tj. 2018, 2019, 2020 (za trzy lata używanie samochodu; za 2019 r. odpisanie ulgi na leki, bo z tego okresu Wnioskodawczyni posiadała faktury potwierdzające wydatki na zakup leku, które bierze nadal (jest po dwóch zawałach i zespole niedokrwiennym oraz czterech operacjach).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right