Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.560.2021.1.KF
Wydanie interpretacji indywidualnej dot. braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z organizacją festynu.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 sierpnia 2021 r. (data wpływu 26 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z organizacją festynu pn. (…) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z organizacją festynu pn. (…).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W swojej dotychczasowej działalności nie wykonywało ono nigdy czynności podlegających obowiązkowo opodatkowaniu VAT, przez co nie miało ono też obowiązku rejestracji. W ramach swoich statutowych zadań podjęło się działania polegającego na przeprowadzeniu jednodniowego festynu rodzinnego pod nazwą (…), mającego na celu podniesienie świadomości w zakresie ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem szkodliwości w zakresie wytwarzania odpadów wśród społeczności lokalnej jak i mieszkańców pochodzących z obszaru LGD jak również integrację mieszkańców LGD, w którym weźmie udział minimum 30 osób. Festyn ma charakter otwarty i jest skierowany przede wszystkim do grup defaworyzowanych (udział weźmie minimum 10 osób z grupy defaworyzowanej po 50 r. ż. oraz osób zagrożonych wykluczeniem) z całego obszaru LGD (minimum 5 osób). W ramach akcji podnoszącej świadomość ekologiczną mieszkańców zostaną zorganizowane warsztaty ekologiczne w zakresie eko florystyki (6 godzin) oraz wikliniarskie (6 godzin). Warsztaty mają na celu uzmysłowienie ludziom, że ozdoby można wykonać z naturalnych pozyskanych z otoczenia biodegradowalnych surowców, z tego co mamy na podwórku, ulicy czy z parku. Stowarzyszenie chce pokazać ludziom, że piękne ozdoby można wykonać ekologicznie, nie powodując odpadów a tym samym zanieczyszczenia środowiska. Podczas warsztatów zorganizowanych w ramach festynu odbędzie się również konkurs na najlepszą ozdobę wykonaną w ramach przeprowadzanych warsztatów. Uczestnicy konkursu zostaną zapoznani z regulaminem konkursu. Konkurs skierowany będzie do dzieci, dorosłych oraz seniorów biorących udział w warsztatach, w konkursie weźmie udział minimum 30 osób, nagrodzonych zostanie 10 osób. W ramach festynu odbędą się również gry i zabawy związane z ochroną środowiska prowadzone przez dwóch animatorów każdy po 8 godzin co da łącznie 16 godzin.