Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.175.2021.1.ASK
ustalenia czy wartość niespłaconych zobowiązań Wnioskodawcy z tytułu udzielonych pożyczek, na dzień wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców będzie stanowić dla niej przychód podatkowy
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 czerwca 2021 r. (data wpływu 28 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu podatkowego wartości niespłaconych zobowiązań z tytułu udzielonych pożyczek na dzień wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
28 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu podatkowego wartości niespłaconych zobowiązań z tytułu udzielonych pożyczek na dzień wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca posiada zobowiązania z tytułu udzielonych Spółce przez jej jedynego wspólnika - Spółkę (…) (dalej: Wspólnik lub Wierzyciel) z siedzibą w (…) pożyczek (dalej: Pożyczki). Między innymi z uwagi na sytuację ekonomiczną Wnioskodawcy, planowane jest rozwiązanie Spółki poprzez przeprowadzenie jej likwidacji w trybie art. 270-290 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 505 ze zm., (dalej: „k.s.h.”). W związku z powyższym Nadzwyczajne Zgromadzenia Wspólników Spółki, w dniu 31 grudnia 2020 roku podjęło uchwałę w przedmiocie otwarcia likwidacji Spółki. Biorąc pod uwagę, że Spółka nie posiada wystarczającego majątku, który w wyniku upłynnienia pozwoliłby na pozyskanie środków na zaspokojenie Wierzyciela, Wnioskodawca przewiduje, że zobowiązanie z tytułu Pożyczek (dalej: Zobowiązania Pożyczkowe) nie zostaną spłacone przed dniem rozwiązania Spółki i wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców. Jednocześnie, Zobowiązania Pożyczkowe Spółki nie uległy dotąd i zgodnie z przewidywaniami Wnioskodawcy, do dnia wykreślenia Spółki z Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: „KRS”) nie ulegną przedawnieniu na gruncie przepisów prawa cywilnego, jak również nie nastąpi ich umorzenie. W szczególności, nie zostanie zawarta umowa o zwolnienie z długu, odnowienie ani inna umowa cywilnoprawna, która mogłaby stanowić podstawę umorzenia Zobowiązań Pożyczkowych. Wskutek powyższego, po zakończeniu postępowania likwidacyjnego, w dacie wykreślenia Spółki z rejestru dojdzie do wygaśnięcia jej niespłaconych zobowiązań z tytułu pożyczek z uwagi na ustanie bytu prawnego dłużnika. Wygaśnięcie zobowiązań w takim przypadku nastąpi automatycznie, bez zawierania umowy z Wierzycielem i bez wyrażania zgody przez Spółkę, która utraci swój byt prawny.