Interpretacja indywidualna z dnia 6 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.426.2021.1.MŻA
Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków na realizację inwestycji pn. Z wniosku wynika, że nie zostanie spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego (wskazana w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), jaką jest związek nabywanych towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 czerwca 2021 r. (data wpływu 16 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją inwestycji – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
16 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją inwestycji oraz ustalenia podstawy opodatkowania.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina (…) posiada osobowość prawną i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od 1 stycznia 2017 roku w ramach centralizacji rozlicza się wraz z swoimi jednostkami organizacyjnymi. Gmina przystąpiła do realizacji inwestycji pn. „(…)”. Przedmiot zamówienia obejmuje: rozbudowę budynku Szkoły Podstawowej w (…) ul. (…), o budynek przedszkola w (…). Projektowany budynek przedszkola stanowi rozbudowę Szkoły Podstawowej na Zespół Szkolno-Przedszkolny i będzie połączony za pomocą łącznika z istniejącą szkołą tworząc Zespół Szkolno-Przedszkolny. Zakres zadania obejmuje również wykonanie utwardzenia z drogą wewnętrzną, w tym drogi pożarowej, 10 miejsc postojowych, chodników, wiaty śmietnikowej, placu zabaw. Dodatkowo nowe ogrodzenie wokół działki oraz wokół placu zabaw, przewidziano także wykonanie elementów małej architektury, tj. ławek i koszy na śmieci. Gmina nie będzie prowadzić żadnej działalności opodatkowanej na obiekcie będącym przedmiotem projektu, będzie utrzymywać budynek przedszkola w którym będą realizowane zadania wynikające z ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327). Przedmiotowy budynek przedszkola będzie dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony. Ilość klatek schodowych - 1; Liczba kondygnacji nadziemnych - 2; Liczba kondygnacji podziemnych - 0, wykonany będzie w technologii tradycyjnej murowanej. Budynek będzie miał zapewniony dostęp dla osób niepełnosprawnych poprzez odpowiednio wyprofilowane chodniki przed wejściami, pochylnię dla niepełnosprawnych przed wejściem głównym oraz wewnętrzny dźwig osobowy. Do projektowanego budynku wykonane zostaną nowe przyłącza wody, przyłącze gazu, przyłącze energii elektrycznej oraz instalacje zewnętrzne kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz zewnętrzne oświetlenie terenu.