Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.90.2021.1.AS
brak powstania przychodu z tytułu otrzymanej na podstawie art. 15zzz ustawy o COVID-19 gwarancji bankowej spłaty kredytu w ramach portfelowej linii gwarancyjnej
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 marca 2021 r. (data wpływu 29 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu z tytułu otrzymanej na podstawie art. 15zzz ustawy o COVID-19 gwarancji bankowej spłaty kredytu w ramach portfelowej linii gwarancyjnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu z tytułu otrzymanej na podstawie art. 15zzz ustawy o COVID-19 gwarancji bankowej spłaty kredytu w ramach portfelowej linii gwarancyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka akcyjna (zwana dalej: „Spółką”, bądź „Wnioskodawcą”) na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzi działalność deweloperską w zakresie budowy osiedli domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych wraz z lokalami użytkowymi. Spółka, tak jak większość podmiotów gospodarczych, poniosła negatywne konsekwencje związane z pandemią koronawirusa. Bank Gospodarstwa Krajowego (dalej również: ,,BGK”) − polski bank państwowy należący do Skarbu Państwa − uruchomił w kwietniu 2020 roku program „Fundusz Gwarancji Płynnościowych” (dalej również: „FGP”), z którego udzielane były m.in. gwarancje kredytów dla średnich i dużych przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej. Program powstał w celu wsparcia średnich i dużych przedsiębiorstw w obliczu sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i negatywnych skutków dla przedsiębiorców spowodowanych utrudnieniem dostępu do niezbędnego finansowania zewnętrznego w celu utrzymania płynności.