Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.353.2021.1.MKA
Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej na dorosłą niepełnosprawną siostrę.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2021 r. (data wpływu 17 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2021 r. (data wpływu 31 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej.
We wniosku przedstawiono następujące: stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni w 2020 r. w telefonicznej konsultacji z pracownicą urzędu skarbowego opisując sytuację odnośnie siostry została poinformowana, że może skorzystać z ulgi prorodzinnej na siostrę rozliczając PIT za 2019 r. i tak uczyniła. W obecnym roku również rozliczyła się korzystając z ulgi prorodzinnej na siostrę, po czym Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość czy ulga prorodzinna na siostrę jej się należy. Wnioskodawczyni ze względu na niepewność złożyła korektę PIT-37 za 2020 r.
Wnioskodawczyni od urodzenia zamieszkuje ze swoją siostrą, która w tym roku skończy 41 lat. Siostra posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym wystawione przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 6 grudnia 2016 r., które zawiera informację, że niepełnosprawność siostry istnieje od urodzenia, ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia xx maja 2007 r. Siostra jest całkowicie niezdolna do pracy, wymaga stałej opieki innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, wymaga korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, czyli korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje samorządowe oraz inne placówki. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na stałe. Siostra otrzymuje również zasiłek pielęgnacyjny z GOPS-u. Siostra Wnioskodawczyni posiada orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz o całkowitej niezdolności do pracy. Z tego tytułu otrzymuje rentę socjalną oraz świadczenie uzupełniające.