Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.154.2021.2.AA

Możliwość opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem ewidencjonowanym

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2021 r. (data wpływu 10 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem ewidencjonowanym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismem z 13 maja 2021 r. (data wpływu 13 maja 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem ewidencjonowanym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2013 r. Wnioskodawczyni postanowiła wynająć część swojego prywatnego domu na gabinet lekarski. W tym samym czasie prowadziła czynną działalność gospodarczą VAT. Wnioskodawczyni udała się z umową najmu do Urzędu Skarbowego w swoim mieście celem opodatkowania najmu. Urzędnik pomógł wypełnić wniosek i poinformował o opodatkowaniu najmu ryczałtem w wysokości 8,5%. Systematycznie ten podatek Wnioskodawczyni wpłacała.

Wnioskodawczyni w 2020 r. przeszła na emeryturę i zaprzestała swojej działalności gospodarczej. Została poinformowana przez Urząd Skarbowy (…), że powinna odprowadzić wstecz podatek VAT od najmu, bo w czasie wynajmu prowadziła działalność gospodarczą. Przez 7 lat na podstawie decyzji tego samego US płaciła zryczałtowany podatek 8,5%.

Lokal był majątkiem osobistym Wnioskodawczyni, nie był składnikiem majątku firmy, którą prowadziła i nie wynajmowała go w sposób ciągły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00