Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.47.2021.2.SP

Brak powstania dla Wnioskodawcy przychodu w związku z wniesieniem dopłat przez wszystkich wspólników, bądź wyłącznie przez jednego wspólnika

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 17 lutego 2021 r. (data wpływu 17 lutego 2021 r.), uzupełnionego pismem z 23 kwietnia 2021 r. (data nadania 23 kwietnia 2021 r., data wpływu 23 kwietnia 2021 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z 21 kwietnia 2021 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.47.2021.1.SP (data nadania 21 kwietnia 2021 r., data doręczenia 21 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania dla Wnioskodawcy przychodu w związku z wniesieniem dopłat:

  • przez wszystkich wspólników – jest prawidłowe,
  • wyłącznie przez jednego wspólnika – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania dla Wnioskodawcy przychodu w związku z wniesieniem dopłat przez wszystkich wspólników, bądź wyłącznie przez jednego wspólnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe

A. (dalej „Spółka” lub „Wnioskodawca”) ma obecnie jednego udziałowca – B., spółkę będącą niemieckim rezydentem podatkowym (dalej „Dotychczasowy udziałowiec”). W przyszłości planowane jest przystąpienie do Spółki drugiego udziałowca, który będzie polskim rezydentem podatkowym i który może również być podmiotem powiązanym względem Dotychczasowego udziałowca/Wnioskodawcy (dalej „Nowy udziałowiec”). Przystąpienie Nowego udziałowca może nastąpić w drodze nabycia części udziałów w Spółce od Dotychczasowego udziałowca (po cenie rynkowej) albo w drodze objęcia nowo wyemitowanych udziałów przez Nowego udziałowca. Po transakcji nabycia udziałów przez Nowego udziałowca, może się zdarzyć sytuacja, gdy do Spółki zostaną wniesione dopłaty w rozumieniu art. 177 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej „KSH”). Dopłaty zostaną oprocentowane na warunkach rynkowych. Przy czym, może zdarzyć się sytuacja, gdy dopłaty zostaną wniesione zarówno przez obydwu wspólników (tj. Nowego i Dotychczasowego udziałowca), jak i wyłącznie przez jednego z udziałowców (w tym wariancie drugi z udziałowców nie będzie zobowiązany do wniesienia dopłat proporcjonalnie do swojego udziału w Spółce). Co ważne, umowa spółki Wnioskodawcy umożliwia nakładanie na wspólnika/wspólników obowiązku wnoszenia dopłat zgodnie z przepisami KSH, jak również określa maksymalne kwoty dopłat jakimi wspólnicy mogą zostać obciążeni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00