Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.78.2021.1.AG
zaliczenie do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych ustalanych na podstawie przepisów o rachunkowości
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 11 marca 2021 r. (data wpływu 11 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych ustalanych na podstawie przepisów o rachunkowości – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych ustalanych na podstawie przepisów o rachunkowości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawcą jest (…) spółka akcyjna (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) z siedzibą w (…), będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest produkcja szkła gospodarczego (PKD: 23,13,Z), jako przedmiot pozostałej działalności wskazać należy m.in. (…). Odbiorcami produktów i usług są podmioty krajowe i zagraniczne. Wnioskodawca zatrudnia obecnie 654 osoby.
W związku z prowadzoną działalnością, Spółka osiąga przychody i ponosi koszty zarówno w walucie polskiej, jak również w walucie obcej, co skutkuje powstawaniem różnic kursowych. Do dnia 01.01.2020 r. Spółka ustalała różnice kursowe dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego w oparciu o tzw. metodę podatkową, o której mowa w art. 9b ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, tj. zgodnie z przepisami art. 15a ustawy CIT, uwzględniając jedynie zrealizowane różnice kursowe w sytuacjach enumeratywnie wymienionych w ww. przepisie. Od 01.01.2020 r. Spółka ustala różnice kursowe zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, czyli na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217) – dalej: „UoR”, tj. zgodnie z tzw. metodą rachunkową (bilansową). Zgodnie z art. 9b ust. 3 ustawy CIT, o wyborze metody rachunkowej, Spółka poinformuje w zeznaniu rocznym [CIT-8(29)] składanym za 2020 rok. Spółka będzie stosować powyższą metodę przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe. Rok finansowy i podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, tzn. trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Spółka sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z przepisami UoR. Uwzględniając że wnioskodawca jest spółką akcyjną, sprawozdania finansowe podlegały, podlegają i będą podlegać corocznemu badaniu przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, tj. zewnętrznego audytora.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right