Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.95.2021.1.JS
Jeżeli, jak twierdzi Wnioskodawca, umowa pożyczki opisana transakcja jest objęta uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług – Wnioskodawca nie był zobligowany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu opisanego zdarzenia, gdyż czynność ta jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 marca 2021 r. (data wpływu – 12 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy pożyczki – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 marca 2021 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy pożyczki.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest udziałowcem - wspólnikiem firmy A. Sp. z o.o. (dalej: Spółka). W lutym 2021 r. zawarł ze Spółką umowę oprocentowanej pożyczki na cele prywatne. Pożyczka została oprocentowana i udzielona Wnioskodawcy ze środków własnych Spółki. Oprocentowanie pożyczki stanowi wynagrodzenie dla Spółki. Udzielenie pożyczki jest zatem nie tylko wsparciem finansowym Wnioskodawcy jako udziałowca – wspólnika, ale również wygeneruje przychody dla Spółki. Spółka jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów. Spółka, do dnia dzisiejszego nie udzielała pożyczek, przy czym zgodnie z zapisami umowy spółki przedmiotem działalności spółki jest również PKD 64.92.Z czyli pozostałe formy udzielania kredytów. Udzielona pożyczka stanowi dla Spółki działalność mającą charakter poboczny względem działalności podstawowej. Czynność udzielenia przez Spółkę pożyczki na rzecz udziałowca jest odpłatnym świadczeniem usługi zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy i stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednak z uwagi na fakt, że powyższa usługa mieści się w zakresie czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right