Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.493.2020.1.AKR
Określenia, czy sprzedaż towarów przez Wnioskodawcę na rzecz nabywcy stanowi tzw. dostawę ruchomą i w konsekwencji eksport towarów, uprawniający Wnioskodawcę do zastosowania stawki 0%.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2020 r. (data wpływu 22 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia, czy sprzedaż towarów przez Wnioskodawcę na rzecz nabywcy stanowi tzw. dostawę ruchomą i w konsekwencji eksport towarów, uprawniający Wnioskodawcę do zastosowania stawki 0% – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy sprzedaż towarów przez Wnioskodawcę na rzecz nabywcy stanowi tzw. dostawę ruchomą i w konsekwencji eksport towarów, uprawniający Wnioskodawcę do zastosowania stawki 0%.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca jest wiodącym producentem paluszków oraz innych przekąsek. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca sprzedaje produkowane przez siebie towary w kraju i za granicą. Odbiorcami towarów, produkowanych przez Wnioskodawcę, są przede wszystkim hurtownie oraz sieci handlowe. Wnioskodawca dokonuje sprzedaży również w ramach tzw. transakcji łańcuchowych, w których jedna z nich stanowi eksport. Transakcje te odbywają się na różnych warunkach, a wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości uznania za eksport niektórych z nich.
Pierwszy z modeli dotyczy sytuacji, gdy nabywcą towarów jest podmiot z terytorium Unii Europejskiej. Wnioskodawca sprzedaje towary na rzecz tego nabywcy na zasadach FCA. Towar uznaje się za dostarczony w momencie przekazania go przewoźnikowi. Nabywca, który odpowiada za transport, podstawia środek transportu w magazynie Wnioskodawcy. Nabywca wybiera firmę przewozową, płaci za transport. Towary są ładowane przez Wnioskodawcę. Towar przeznaczony jest do kraju trzeciego i zgodnie z otrzymanym przez Wnioskodawcę komunikatem IE-599 z polskiego urzędu celnego towar wysyłany jest poza Unię Europejską. Na komunikacie jako eksporter widnieją dane Wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right