Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.876.2020.2.WL
brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku zaniechania inwestycji
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2020 r. (data wpływu 24 listopada 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 stycznia 2021 r. (data wpływu 26 stycznia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku zaniechania inwestycji – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku zaniechania inwestycji.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 23 stycznia 2021 r. (data wpływu 26 stycznia 2021 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).
Wnioskodawca ... prowadził do dnia ... r. działalność gospodarczą w zakresie produkcji mebli, zatrudniał pracowników. Działalność gospodarcza była prowadzona w małych pomieszczeniach, nieergonomicznych i bardzo niefunkcjonalnych. Z uwagi na wejście Polski do UE w 2004 r. znacząco wzrosła sprzedaż produkowanych mebli. Stąd Wnioskodawca postanowił zakupić od ... halę magazynową, oraz przeprowadzić jej remont i zaadaptować na potrzeby zakładu stolarskiego. W tym celu zaciągnął 2 kredyty inwestycyjne w banku ... oraz … na łączna kwotę około … tys. zł (słownie: … zł). Po zakupie przedmiotowego magazynu rozpoczął inwestycję zmierzającą do wyremontowania magazynu oraz wyposażenia go w niezbędne maszyny i urządzenia stolarskie. Zarówno budynek magazynu jak i maszyny i urządzenia stolarskie miały być u Wnioskodawcy środkami trwałymi. Prace remontowe magazynu oraz zakup maszyn i urządzeń trwały w okresie od mc. … r. do mc. … r. Prace te wymagały szeregu nakładów inwestycyjnych firm zewnętrznych, uzyskania wielu zezwoleń i pozwoleń w tym np. warunków środowiskowych. Celem inwestycji było stworzenie nowoczesnej hali produkcyjnej z warunkami technicznymi oraz standardami bhp i ppoż. Zadaniem nadrzędnym było zwiększenie produkcji mebli, stworzenie nowego wzornictwa mebli i poszerzenie oferty meblowej dla klientów.