Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.521.2020.4.PM

Sprzedaż nieruchomości stanowi ZCP i nie podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2020 r. (data wpływu 23 października 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2020 r. (data wpływu 23 grudnia 2020 r.) oraz pismem z dnia 30 grudnia 2020 r. (data wpływu 30 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przeniesienia ZCP w postaci wynajmu nieruchomości jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa niepodlegające opodatkowaniu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przeniesienia ZCP w postaci wynajmu nieruchomości jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa niepodlegające opodatkowaniu.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 grudnia 2020 r. oraz pismem z dnia 30 grudnia 2020 r. odpowiednio o przesłanie oryginału pełnomocnictwa oraz doprecyzowanie opisu sprawy i sprostowanie nr NIP Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest firmą handlową. Obecnie dzięki wypracowanej pozycji szczyci się uznaniem i zaufaniem największych producentów na świecie. W ten sposób na przestrzeni lat stał się dystrybutorem w Polsce takich marek jak m.in. A, B, C, itp.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, od wielu lat Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym.

Wnioskodawca wprowadził na rynek polski markę A, zbudował jej popularność i wypracował duży popyt na wyroby tej marki w kraju i przez wiele lat był jedynym dystrybutorem tej marki w kraju. Na skutek zmiany polityki właściciela marki A spółka sprzedała ZCP, które zajmowało się wyłącznie dystrybucją A w Polsce. Wnioskodawca stworzył również własną markę – sieć sklepów oferujących m.in. obuwie znanych marek E. Oprócz tego Wnioskodawca posiada również firmowe sklepy A, B, C oraz D. Sklepy rozmieszczone są w galeriach w różnych częściach Polski. Ponadto spółka posiada kilka nieruchomości. Sklepy prowadzone są w wynajmowanych przez spółkę lokalach umiejscowionych zazwyczaj w Galeriach handlowych ww. miast. Dodatkowo Spółka posiada szereg nieruchomości zabudowanych budynkami niemieszkalnym, które w większości są wynajmowane innym podmiotom pod ich działalność gospodarczą. Spółka zatrudnia łącznie 130 osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00