Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.356.2020.2.MD
Nabycie przez Wnioskodawcę roszczenia odszkodowawczego względem grupy producentów rolnych – w wyniku zawarcia umowy cessio in solutum w ramach umowy o zwolnienie z długu (świadczenie w miejsce wykonania) – nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 października 2020 r. (data wpływu – 2 listopada 2020 r.), uzupełnionym 17 grudnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych cesji prawa do dochodzenia roszczeń względem grupy producentów rolnych – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 listopada 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych cesji prawa do dochodzenia roszczeń względem grupy producentów rolnych.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 1 grudnia 2020 r. znak: 0111-KDIB2-3.4014.356.2020.1.MD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 17 grudnia 2020 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe oraz stan faktyczny:
Wnioskodawca będący osobą fizyczną zamierza zawrzeć ze swoim byłym zięciem umowę cesji praw obejmujących roszczenia powstałe na skutek nieuczciwej praktyki stosowanej przez spółkę producentów rolnych („Szkodzący”). Nieuczciwa praktyka polega na bezpodstawnym wywodzeniu przez Szkodzącego, iż pomiędzy wspólnikami spółki cywilnej (w której przed laty wspólnikiem był Wnioskodawca, a którego następnie – na mocy aneksu umowy spółki cywilnej – zastąpił były zięć) a grupą producentów rolnych zamiast umowy o świadczenie usług (agrotechnicznych) istniała umowa dzierżawy gruntu, który to grunt rolny był dzierżawiony przez wspólników spółki cywilnej od Agencji ... – na podstawie istniejącej od 21 marca 1995 roku umowy dzierżawy. Podstawowym celem gospodarczym spółki była – stosownie do umowy spółki cywilnej – uprawa pszenicy, rzepaku, buraków cukrowych, pasz pod stado bydła, warzyw oraz innych roślin w zależności od rentowności i zbytu na rynku. W toku prowadzenia działalności rolniczej spółka cywilna rozpoczęła współpracę z grupą producentów rolniczych, w ramach której grupa producentów wykonywała na rzecz wspólników spółki cywilnej usługi agrotechniczne na dzierżawionej nieruchomości rolnej.