Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.776.2020.1.MR
Czy rozliczając podatek dochodowy kartą podatkową Wnioskodawca może korzystać z usług portali, które zajmują się rezerwacjami?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2020 r. (data wpływu 13 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną. Od 2 stycznia 2021 r. chce założyć działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi gościnnych - PKD 55.20.Z, tj. obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym wybiera kartę podatkową, chce świadczyć usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12 pokoi. Ponadto Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia w podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT. Działalność Wnioskodawcy polega na wynajmie pokoi turystom. Działalność gospodarcza polegająca na wynajmie pokoi gościnnych polega na następujących składnikach: rezerwacja, sprzątanie, wpuszczanie gości do obiektu, udzielanie gościom informacji, również służenie pomocą na miejscu oraz odbiór kluczy. W działalności gospodarczej chce korzystać z różnych form rezerwacji. Rezerwacje będą prowadzone przez stronę indywidualną Wnioskodawcy, klienci będą wpłacali zaliczki na poczet rezerwacji na konto bankowe, po przyjeździe turysta dopłaca pozostałą kwotę, oraz poprzez portale, które zajmują się rezerwacjami m.in. X i Y. W przypadku portalu X schemat transakcji wygląda następująco: Wnioskodawca ma ustawioną płatność przez X co oznacza, że goście rezerwują pokój przez portal, opłacają całość pobytu do X. Płatność od X Wnioskodawca otrzymuje jednym przelewem zbiorczym za poprzedni miesiąc za każdą rezerwację, która się zakończyła w poprzednim miesiącu. Kwota, którą Wnioskodawca otrzymuje na konto stanowi sumę wszystkich kwot wpłaconych przez gości, pomniejszoną o prowizję X. W przypadku portalu Y schemat transakcji wygląda następująco: goście rezerwują i wpłacają całą kwotę do Y, natomiast w dniu przyjazdu Wnioskodawca otrzymuje wpłatę na konto za pobyt turysty pomniejszony o prowizję pobraną przez portal.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right