Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2022 r., sygn. III PSKP 54/21

Nietezowane

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło (przewodniczący)

‎SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa A. P. ‎przeciwko "P. […]" Sp. z o.o. Oddział […] z siedzibą w R. ‎o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 stycznia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. z dnia 14 listopada 2019 r., sygn. akt IV Pa […],

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w R. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 listopada 2019 r., sygn. akt IV Pa (…) Sąd Okręgowy w R. w wyniku apelacji pozwanego „P.” Sp. z o.o. Oddział (…) z siedzibą w R. zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w R. z 3 lipca 2019 r., sygn. akt IV P (…) w ten sposób, że oddalił powództwo A.P. o przywrócenie do pracy i obciążył powódkę kosztami postępowania za obie instancje.

W sprawie ustalono, że powódka A.P. była zatrudniona w przedsiębiorstwie P., P. S.A., P. (…) sp. z o.o. RS, ROS R., Sekcja Przewozów Pasażerskich P. w okresie od 6 listopada 1989 r. do 30 czerwca 2005 r. Wykonywała pracę na stanowiskach konduktor, informator, kierownik pociągu.

Oświadczeniem z 9 marca 2005 r. pracodawca wypowiedział powódce umowę o pracę, jednakże Sąd Okręgowy w R. wyrokiem z 26 stycznia 2006 r. sygn. akt IV Pa (…) przywrócił powódkę do pracy na uprzednio zajmowane stanowisko pracy i płacy. Na przełomie stycznia i lutego 2006 r. zgłosiła ona gotowość do podjęcia pracy u pracodawcy, obecnie strony pozwanej „P. (…)” Sp. z o.o. Oddział (…) w R. Pozostawała w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku kierownik pociągu.

Pismem z 14 lipca 2015 r. pozwany wypowiedział powódce umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, wskazując jako przyczynę utratę uprawnień do wykonywania czynności kierownika pociągu w wyniku złożenia egzaminu weryfikacyjnego na stanowisko kierownika pociągu z wynikiem negatywnym. Sąd Rejonowy w R. wyrokiem z 28 kwietnia 2016 r. przywrócił ją do pracy na uprzednio zajmowane stanowisko pracy i płacy. Wyrok ten uprawomocnił się 22 września 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00