Zasady oskładkowania umów zlecenia z uczniami i studentami do 26 roku życia
Osoby wykonujące umowę zlecenia co do zasady podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Jednak w przypadku zawarcia umowy zlecenia z uczniem szkoły ponadpodstawowej i studentem, którzy nie ukończyli 26 lat, obowiązek ten jest wyłączony. Oznacza to, że tych osób nie trzeba zgłaszać do ubezpieczeń ani odprowadzać składek od wypłaconego z tytułu umowy zlecenia wynagrodzenia.
Zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej). Osoby te nie podlegają także ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Umowa zlecenia z uczniem
W ustawie systemowej brak jest definicji ucznia. Dlatego w tym zakresie należy się posiłkować przepisami ustawy - Prawo oświatowe. Zgodnie z tymi przepisami za ucznia należy uważać także słuchaczy i wychowanków (art. 4 pkt 20 ustawy - Prawo oświatowe). Potwierdza to ZUS w swoich interpretacjach. W interpretacji z 13 stycznia 2022 r. ZUS wskazał, że:
ZUS
„Status ucznia przysługuje osobie, która uczy się w jednej ze szkół wymienionych w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082).
(…) Zleceniobiorca, który jest słuchaczem szkoły (np. zaoczne liceum ogólnokształcące) i nie ukończył 26 lat, nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawartej umowy zlecenia”.
(interpretacja z dnia 13 stycznia 2022 r., WPI/200000/43/888/2021).