Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 1 września 2021 r., sygn. II SA/Po 456/21
Sąd administracyjny nie zawsze wstrzyma wykonalność decyzji środowiskowej. Nie wystarczy argumentować, że realizacja inwestycji spowoduje trudne do odwrócenia skutki. Skarżący musi to rzetelnie wykazać i udowodnić.
Gazeta Prawna nr 221/2021
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Edyta Podrazik po rozpoznaniu w dniu 1 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi W. M., J. S., A. P., M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2021 r., nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji /-/ E. Podrazik
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] czerwca 2021 r. W. M., J. S., A. P. i M. W. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na wskazaną w rubrum decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] listopada 2020 r., nr [...] o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu budynków logistyczno-magazynowo-usługowo-produkcyjnych z częściami socjalnymi oraz infrastrukturą techniczną na działkach nr [...], obręb G., gmina [...].
W petitum skargi skarżący wnieśli o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji stosownie do art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.; dalej: "P.p.s.a.") wskazując, że wykonanie decyzji wiąże się z niebezpieczeństwem wyrządzenia znacznej i nieodwracalnej szkody dla środowiska naturalnego, a także osób, które są właścicielami, użytkownikami wieczystymi, najemcami lub mieszkańcami nieruchomości położonych w obszarze oddziaływania przyszłej inwestycji.