Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024 info
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024 info
Data publikacji: 2022-04-29

Jak wykazać w JPK_V7 świadczenie usług turystycznych opodatkowanych marżą

Podatnicy świadczący usługi turystyki mogą ustalać VAT od sumy marż lub od marży jednostkowej. Przy czym marż ujemnych nie uwzględnia się w części deklaracyjnej plików JPK_VAT. Jednak usługi turystyki mogą być także opodatkowane częściowo w procedurze marży, a częściowo na zasadach ogólnych. Ten specyficzny sposób rozliczeń powoduje, że zapis tych transakcji w JPK_V7 różni się od rozliczanych na zasadach ogólnych.

Zasady stosowania przez podatników świadczący usługi turystyki procedury marży regulują przepisy art. 119 ustawy o VAT. Istotą tej procedury jest ustalenie marży jako podstawy opodatkowania VAT. Marża to różnica między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (art. 119 ust. 1 i 2 ustawy o VAT).

 

1. Ewidencjonowanie w JPK_V7 usług turystyki opodatkowanych według procedury marży

Z Broszury informacyjnej wynika, że sposób zapisu w JPK_V7 usług turystyki opodatkowanych od marży jest uzależniony od tego, czy marża jest ustalana jednostkowo czy od sumy marż. Zasady te dotyczą również usługi turystyki, gdy marża jest ujemna (z zastrzeżeniem, że marż ujemnych nie uwzględnia się w części deklaracyjnej JPK_V7). W takich przypadkach podatek wynosi 0.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00